پاتوق

پاتوق

 
 

پاتوق ها  محل گرد آمدن بچه هائي است كه به يك طريق اشتراكي با هم دارند . مثل پاتوق بچه هاي هر كوچه  سر كوچه شان . يا پاتوق هاي معروف خيابان اميري و يا پاتوق پا به سن نهاده هاي احمدآبادي در فلكه كارون . ..

دو تا از پاتوق بچه هاي جبهه و جنگ گلزار شهدا و نماز جمعه است . معمولا اگر به يكي از اين دو محل سر بزني بچه هاي آن دوران و حتي كساني كه در منطقه نيستند و پنجشنبه جمعه ها گذرشان به آبادان مي اقتد خواهي ديد.

هفته پيش يكي از بچه ها را در گلزار ديدم . صحبت از خاطرات خوش زمان جنگ شد و حالي كرديم . گفتم خاطرات خوش زمان جنگ . واقعا دوران خوشي بود . جنگ و سر و صدا و انفجارها ديگربراي ما و خانواده هايمان عادي شده بود و اگر روزي آرام بود خانواده و بچه ها تعجب مي كردند و مي گفتند احتمالا عراقي ها گير جابجائي هستند و يا در تداركات عمليات  جديد . شهر بچه هاش يك دست بودند . خانواده ها اكثرا با هم بيگانه بودند ولي زندگي َدر جنگ آنها را مانند افراد يك فاميل گرد هم آورده بود . و شده بود مثل آبادان قديم . كه در يك حياط چندين خانواده با فرهنگ هاي مختلف با يكديگر زندگي مي كردند .

خلاصه ، سراغ خانواده اش را گرفتم . آه آرامي كشيد وگفت با شروع جنگ خانواده ام به اصفهان رفتند . مادر بزرگم كه خيلي دوستش داشتم در اصفهان فوت كرد. بعد از چندي به شيراز نقل مكان كردند . مادرم هم در انجا فوت كرد. بعدها به بوشهر رفتند . چون اصليت خانواده ام بوشهري هستند. سالها بعد پدرم در بوشهر فوت كردند حالا در هر شهري يكي از افراد خانواده ام هست .  

راست مي گفت . يكي از عوارض بد جنگ تفرقه خانواده هاي خوزستاني و مخصوصا آباداني و خرمشهري بود . اكثر افراد يك خانواده با ازدواج وتشكيل زندگي جديد در نقاط مختلف كشور ساكن شدند و به اين گونه بين افراد يك خانواده جدائي افتاد.  انشاا.. كه دلشان مثل گذشته ها كنار هم و با هم باشد.

 

آبادان شهرخاطره ها

نویسنده: غلامرضا فردخواندن 15 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 21:34
محتوای بیشتر در این بخش: « مهمون ترافیک »

تماس با ما ( ارتباط مستقیم )

 

ایمیل: اینجا کلیک کنید

ارتباط با تلگرام: اینجا کلیک کنید

ارسال اس ام اس با گوشی:  اینجا کلیک کنید

منتخب

تنظیمات قالب

رنگ قالب

Cyan Red Green Oranges Teal

طرح بندی

وسیع جعبه قاب دار لبه دار
نمونه هایی برای طرح بندی : جعبه ، قاب دار ، لبه دار
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات