طاق نصرت

طاق نصرت

 
 

طاق نصرت سر در بزرگي است كه در گذشته در هنگام ورود سربازان پيروز در جنگ در مبدا  شهر نصب مي كردند . گاهي ديده شده كه در هنگام استقبال از بزرگان و مسئولين نيز اقدام به نصب طاق نصرت جمع و جور و كوچكتري مي كردند .

پدرم كارگر پالايشگاه بود و شاغل در واحد برق تعميرات منازل .  اواخر خدمتش بود . سالها كار در واحد هاي مختلف پالايشگاه او را نيز مانند تمامي كاركناني كه پس از سي سال خدمت در صنعت  لاشه اي را تحويل خانواده مي دهند او را نيز فرسوده كرده بود . لاجرم از كارهاي سخت منع و به كارهاي سبك گماشته مي شد . در يكي از زمستانهاي سرد آن دوران كه دانش اموز دبستاني بودم . همراه پدرم كه شبكار بود به محل كارش رفتيم . روبروي روابط عمومي پالايشگاه  ، طاق نصرتي با استيج ( لوله ) نصب و چراغاني شده بود . ( همين مكاني كه فعلا طاق نصرتي دائمي نصب شده است ) 

چراغ هاي رنگي چشمك زن كه اگر ساعت ها به تماشاي آن مي پرداختم  خسته نمي شدم . علت را سوال كردم . قرار بود شاه بيايد . و طاق نصرت براي ورود شاه بود .پدرم بايد  تا صبح از لامپ هاي طاق نصرت مراقبت مي كرد  كه كم نشود . نمي دانم به خاطر مسئوليت و همكاري با او و يا به خاطر پنج ريالي كه صبح گيرم مي آمد  آن  شبها  با او بودم . زمستان بسيار سردي بود . من و پدرم آن شب را  در كنار پياده رو در حاشيه محلي كه اكنون اداره واگذاري منازل است  صبح كرديم .  پدرم مقداري نفت از خانه با خود آورده بود . يادم مي آيد نفت را به روي خاك مي ريخت و آن را روشن مي كرد و تا صبح با هم زدن خاك و ريختن نفت خود را گرم نگه داشتيم .

الان منزلم در همان حوالي است صبح و مغرب فاصله بين اداره و منزل را پياده طي مي كنم . به آن محل كه مي رسم  بعد از ساليان سال هنوز آن سرما را در وجودم احساس مي كنم . نمي دانم آن موقع كه شاه سوار بر ماشين از زير آن گذر مي كرد  توجهي به آن كرده بود و آيا اصلا نگاهش به ان افتاده بود ؟  

 

آبادان شهرخاطره ها

نویسنده: غلامرضا فرد

خواندن 45 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 21:35
محتوای بیشتر در این بخش: « رادیو آبادان و شباهنگ فيدوس »

تماس با ما ( ارتباط مستقیم )

 

ایمیل: اینجا کلیک کنید

ارتباط با تلگرام: اینجا کلیک کنید

ارسال اس ام اس با گوشی:  اینجا کلیک کنید

منتخب

تنظیمات قالب

رنگ قالب

Cyan Red Green Oranges Teal

طرح بندی

وسیع جعبه قاب دار لبه دار
نمونه هایی برای طرح بندی : جعبه ، قاب دار ، لبه دار
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات