فيدوس

فيدوس

 
 

شبها در آسمان گاهي شهاب سنگهائي ديده مي شود كه مشاهده  آن براي خيلي ها جالب و ديدني است . اما در گذشته  اين طور نبود و يا لااقل براي ما بچه ها كه شنيده بوديم افتادن ستاره از آسمان نشانه مرگ يك انسان است جالب نبود و معمولا فوري  چشمانمان را بر زمين مي دوختيم تا شاهد مرگ كسي نباشيم .

 ليكو در گذشته  به صداي آژير گفته مي شد . و هميشه صداي ليكو يا آزير مانند شهاب سنگ ها نشانه اوضاع وخيم  شخصي در حال مرگ را براي ما تداعي مي كرد .

تنها آژيري كه شنيدنش براي آباداني ها مخصوصا كارگران پالايشگاه و خانواده شان جالب و خوش آيند بود صداي آژير پالايشگاه يا همان فيدوس بود . مخصوصا فيدوس  پايان هفته ي كاري كه نشانه ي  بودن يك روز تعطيل و خاطره انگيز براي كاركنان روزكار پالايشگاه در كنار خانواده هايشان  بود .

آبادان با نفت و پالايشگاه آباد گرديد . افرادي از سراسر كشور بخصوص استان هاي جنوبي و مركزي و شهرهاي شمال استان در پالايشگاه شاغل شدند .مشكل كمبود مسكن تعداد زيادي از كارگران را وادار به سكونت در منطقه شهري مانند احمدآباد و ........  نمود . در دوران كودكي در خانه اي در لين  5  احمدآباد زندگي مي كرديم . تعداد زيادي اتاق در آن حياط وجود داشت . افرادي از شهرهاي مختلف كشور كه چهار نفر آنها از جمله پدرم كارگر پالايشگاه د رآن خانه زندگي مي كرديم  . آنها پس از اذان صبح نماز مي خواندند . صبحانه را خورده و با شنيدن صداي فيدوس   به سوي پالايشگاه  حركت مي كردند . و همزمان با فيدوس سوم در محيط كار حاضر بودند .

فيدوس نيز نام يكي از برنامه پر مخاطب عصر گاهي راديو آبادان است  كه داراي مجريان توانا و ورزيده اي است كه در كنار ساير دست اندركاران به ارائه برنامه اي  شاد و مفرح نموده اند و در قسمت هائي از برنامه ي  خود گريزي به گذشته ها مي زنند  و حال و هواي آن دوران را براي شنوندگان زنده مي نمايد .    

 

آبادان شهرخاطره ها

نویسنده: غلامرضا فرد

خواندن 46 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 21:35
محتوای بیشتر در این بخش: « طاق نصرت

تماس با ما ( ارتباط مستقیم )

 

ایمیل: اینجا کلیک کنید

ارتباط با تلگرام: اینجا کلیک کنید

ارسال اس ام اس با گوشی:  اینجا کلیک کنید

منتخب

تنظیمات قالب

رنگ قالب

Cyan Red Green Oranges Teal

طرح بندی

وسیع جعبه قاب دار لبه دار
نمونه هایی برای طرح بندی : جعبه ، قاب دار ، لبه دار
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات